Czy warto dodawać przyprawy?

Posted on Mar 30, 2014 | Składniki kuchenne |

Jedzenie jest nieodzowną częścią ludzkiego życia. Jemy dlatego, że potrzebuje tego nasz organizm oraz ze względu na to, że po prostu to lubimy. Niektóre osoby zwyczajnie kochają jeść. Niestety produkty same w sobie często nie mają dobrego i intensywnego smaku. W większości przypadków są mdłe. Z tego właśnie względu ludzie zaczęli używać przyprawy.

Co było pierwsze?

Mogłoby wydawać się, że pierwszymi, używanymi przez ludzi przyprawami były zioła. W rzeczywistości, jednak na samym początku znajduje się sól. To od niej zaczęło się tworzenie nowych smaków i znane do dziś przyprawianie.Sól dodawana jest obecnie praktycznie do wszystkiego, czasami nawet do deserów. Wpływają na to oczywiście jej wspaniałe właściwości smakowe oraz możliwość wydobycia prawdziwego smaku z potrawy. Ludzkość obecnie prawdopodobnie nie potrafiłaby żyć bez soli.

przyprawy-w-sloiczkach-z-magnesem

Bez przesady

Profesjonalni kucharze wiedzą, że niektóre produkty naturalne potrzebują więcej przypraw inne mniej. Niektóre są po prostu naturalnie dość słone czy ostre dlatego nic więcej im nie potrzeba. Warto widzieć także, że przesadzenie z przyprawami nie jest zbyt dobre. Zbyt dużą ilością dodanych przypraw można zepsuć nawet najprzedniejszy produkt. Niestety nadmiar przypraw takich jak właśnie wcześniej wspomniana Soł dość negatywnie wpływa na zdrowie. Jeśli więc decydujemy się na odpowiedni zestaw przypraw będąc w sklepie powinniśmy wybrać taki, który posiada jak najniższy procent soli. Niestety producenci bardzo często oszukują na objętości przypraw właśnie poprzez dodanie do nich soli.

Czasami droższe są przyprawy jednolite, jednak zakup jednego opakowania wystarczy nam na znacznie dłużej niż mieszanka. Mieszanki niestety charakteryzują się dość specyficznym smakiem, który szybko się ulatnia. Nie są trwałe i dobre. Ich producenci nastawieni są wyłącznie na sprzedaż. Można więc powiedzieć, że rzeczywiście zestaw przypraw to nic dobrego. Znacznie lepiej kupić wszystkie, czyste przyprawy osobno i przyrządzić w pełni naturalną, własną mieszankę. Będzie bez wątpienia smakować znacznie lepiej!