Jak dbać o zmywarkę do naczyń?

Posted on Gru 30, 2013 | Gastronomia |

Bezawaryjna praca zmywarki do naczyń jest uwarunkowana przede wszystkim od działań jej właściciela w zakresie konserwacji urządzenia. Częstym powodem awarii maszyn lub pogorszenia jakości zmywania jest całkowite zaniedbanie zmywarki lub nie stosowanie się do zaleceń producenta. W poniższym artykule czytelnicy z pewnością poznają zbiór dobrych zasad, które należy stosować w przypadku wykorzystywania zmywarki do naczyń.

Bardzo dużym procentem w zakresie problemów z niedokładnym zmywaniem przez urządzenie jest brak działań mających na celu przefiltrowanie komory zmywarki oraz jej oczyszczenia z pozostałości widocznych po zakończeniu procesu zmywania. Takim przykładem może być gromadzenie się kamienia z twardej wody w poszczególnych miejscach komory zmywarki. Wszelkie filtry oraz części są elementami, które poddane mogą być działaniom korozycjnym, a przez to – doprowadzić do całkowitej awarii zmywarki. Czy istnieje na to rozwiązanie?

Sól tabletkowana pomoże z problemem twardej wody

Sól tabletkowana do zmywarek jest jedną z najlepszych metod zapobiegania gromadzeniu się kamienia w komorze zmywarki oraz w filtrach. Produkt skutecznie zmiękcza wodę przez co zostają wyeliminowane z niej wszelkie mikroelementy organiczne przyczyniające się do tworzenia się kamienia, który jest z kolei źródłem działań korozycjnych.

Kamień nie tylko zagraża elementom zmywarki do naczyń, ale także wpływa negatywnie na jakość zmywanych naczyń. Często zdarza się, że naczynia po ich zmyciu przez urządzenie posiadają białe smugi lub zacieki, nie są one całkowicie wyczyszczone – to właśnie efekt zbierania się kamienia przenoszonego w twardej wodzie i działania jego cząsteczek w procesie mycia naczyń.

Sól tabletkowana, dodawana co jakiś czas do programu zmywania naczyń skutecznie temu zapobiega, dzięki czemu właściciele zmywarki, posiadając w kranie wodę twardą, mogą cieszyć się dokładnie wyczyszczonymi naczyniami.

Więcej informacji na temat działania oraz zastosowania soli tabletkowanej znaleźć można bezpośrednio na stronach internetowych producentów tego rodzaju produktów. Dobrym przykładem jest marka Solino, na której witrynie znajdziecie kompletny opis produktu: http://www.solino.pl/PL/NaszaOferta/UzdatnianieWody/Strony/Tabletki-solne-SOLAQUA.aspx.

Dokładne sprzątanie komory zmywarki do naczyń

Komora zmywarki służy jedynie do mycia naczyń, na których nie znajdują się resztki jedzenia. Wszelkie pestki, przyprawy (pieprz w kuleczkach), czy odpady mięsa należy kategorycznie usunąć z talerza zanim znajdzie się on w odpowiedniej przegródce kosza zmywarki.

Pozostawienie tego typu organicznych elementów może spowodować zapchanie się filtrów lub uszkodzenie innych elementów, które znajdują się wewnątrz komory. Drobne ziarna lub pestki także mogą być szczególnym zagrożeniem – zapychając filtr powodują jego nieprawidłową pracę i kwestię doprowadzania lub odprowadzania optymalnych ilości wody!

Stosując zalecenia producenta określone w instrukcji obsługi zmywarki kuchennej oraz stosowanie się do zaprezentowanych, prostych zasad dobrego użytkowania (stosowanie soli tabletkowanej, regularne czyszczenie komory zmywarki, unikanie pozostawiania jedzenia na talerzach) z pewnością zagwarantuje długie i bezawaryjne działanie zmywarek, a także utrzymywanie oszczędności z tytułu użytkowania wody, a przede wszystkim – czasu i pieniędzy poświęconych na ewentualne naprawy urządzenia!